3. OŠ na exkurzi v Hradci Králové

V úterý 28. 1. 2014 uskutečnila třída 3. OŠ zájezd do Hradce Králové

Dopoledne jsme navštívili Vazební věznici v Hradci Králové. Průvodcem nám byla osoba prostředí dobře znalá – zástupce ředitele Bc. Ladislav Louda. Od něho jsme se během počáteční přednášky a nekončící řady dotazů našich studentů dozvěděli množství informací o vězeňství v ČR, o vězení jak v minulosti, tak v současnosti, v ČR i v zahraničí, o příslušnících VS, o trestné činnosti, o vězních (jejich profilu, právech a povinnostech) a v neposlední řadě i o problému jejich návratu do běžného života.
V druhé části naší exkurze nás pan Louda provedl i některými zajímavými částmi věznice. Prohlédli jsme si místnost určenou pro konání návštěv pod dozorem VS, obhlédli jsme úzké vycházkové prostory, kde je pod neustálým dozorem VS vězni umožněn „pobyt na čerstvém vzduchu“. V závěru prohlídky jsme navštívili jednu prázdnou celu. Nemile překvapeni jsme byli jak malým prostorem (naše zákony garantují vězni 3 m²!), tak hygienickým zařízením cely.
Když jsme se po opětovné zdlouhavé prohlídce dostali před budovu věznice, byli jsme tak nějak všichni spokojeni, že se na ony dveře bez kliky díváme z té správné strany.
Ojedinělou návštěvu Hradce Králové jsme museli řádně využít, a tak se studenti na zpáteční cestě seznámili s historií města a prohlédli si i nejvýznamnější památky historického centra.
Zážitky a postřehy z věznice byly natolik působivé, že jsme jim věnovali nejen čas strávený na zpáteční cestě, ale k rozboru exkurze jsme se museli vrátit i další hodinu SVZ.
 

Střední
zdravotnická
škola
Pardubice