Londýn 2007

Zájezd, kterého se účastní naše škola již po několikáté, letos začal 2.5.2007. Odjížděli jsme v 18:00 od ČEZ arény v Pardubicích. V autobuse na nás už čekali naši spolucestující ze základní školy Horní Maršov. Přes noc jsme projeli Německem, k ránu jsme byli v Belgii a dopoledne nás čekal přejezd trajektem z Calais (Francie) přes kanál La Manche do Doveru v Anglii.

Tam se konala i naše první zastávka. Kromě hradu Dover jsme si mohli prohlédnout i bílé útesy na pobřeží Anglie. Dále jsme pokračovali do městečka Canterbury, kde jsme si prohlédli katedrálu a taky jsme dostali náš první rozchod. Měli jsme možnost nakoupit spoustu drobností (ještě docela levněJ) a také jsme si poprvé vyzkoušeli mluvit anglicky s rodilými Angličany. Okolo sedmé hodiny jsme se dostali na místo našeho každodenního srazu, kde si nás vyzvedly naše rodiny.

Druhý den ráno jsme v autobuse, naplněni nevšedními zážitky z rodin, odcestovali do Windsor Castle, letního sídla královny Anglie. Odtud jsme měli možnost jít se dobrovolně podívat do Etonu, jedné z nejdražší a nejvyhlášenější školy v Anglii (připomínala nám školu, kde studoval Harry Potter, ale ve skutečnosti zde studoval princ William a HarryJ). Další směr naší cesty byl Hampton Court, zámek s bohatou historií a krásnými zahradami. Jako průvodce po zámku jsme dostali audio sluchátka, kterým stejně nikdo nerozuměl, kromě naší průvodkyně a paní učitelkyJ.Taky jsme zde měli možnost vyzkoušet si náš orientační smysl v bludišti.

Třetí den nastala naše nejočekávanější část výletu - návštěva Londýna.První co nás upoutalo po výstupu z autobusu byla budova parlamentu s věží, ve které je zvon Big Ben. Naproti jsme měli možnost spatřit proslulé Londýnské oko, postavené k události přelomu tisíciletí. Za větrného počasí jsme pokračovali na Trafalgar Square, kde nás zaujali holubi a sochy lvů, na které jsme se pokoušeli vylézt. Cestou k Buckingham Palace jsme viděli část výměny jízdní gardy a následně výměnu stráží u již zmiňovaného paláce. Pěšky jsme došli na Leicester Square, kde jsme se mohli vyfotit u klasických londýnských telefonních budek a nebo si dát kávu, pokud jsme za ni byli ochotni zaplatit 2,50£. Dvouposchoďovým autobusem jsme dojeli do Přírodovědného muzea. Zjistili jsme, že v Anglii mají všechna muzea, sloužící ke vzdělání, zdarma. Potom, unaveni z celodenní chůze, jsme se vrátili zpět ke svým rodinám.

Poslední den jsme odcestovali do Greenwich, kde jsme si mohli zkusit jaké to je, stát jednou nohou na východě a druhou na západě. Odtud jsme prošli podchodem pod řekou Temží a pokračovali jsme nadzemní dráhou bez řidiče do City of London. Tady jsme viděli Bank of England a jiné podobné budovy. Pokračovali jsme ke katedrále svatého Pavla, kde se vdávala princezna Diana. Po návštěvě katedrály jsme došli k Tower Bridge a pevnosti Tower, která dříve sloužila jako vězení a nyní jsou zde uloženy korunovační klenoty.Většina z nás využila poslední šanci koupit si fish&chips a posilnit se před blížící se cestou domů. Po posilnění jsme nastoupili na loď, podpluli Tower Bridge a zamířili zpátky do Greenwich. Tady jsme čekali na řidiče, kteří odpočívali před náročnou cestou a čas jsme si krátili válením se v trávě v parku.

Při cestě domů jsme využili Eurotunel a potom nerušenou cestou pokračovali opět přes Francii, Belgii a Německo rovnou do České republiky.Výlet byl náročný nejen pro nás, ale i pro naší paní učitelku Ehrenbergerovou, které tímto děkujeme za dobrou náladu při výletě a za její výdrž.

Autoři: Míša Štainerová, Péťa Novotná


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice