Londýn

Ve dnech 14. – 18. 3. 2005 se dvanáct žákyň naší školy zúčastnilo poznávacího zájezdu do Londýna, který pořádala brněnská Student Agency. Dalšími účastníky byli žáci a žákyně SZŠ Chrudim, Gymnázia J. Ressla Chrudim a soukromého gymnázia z Brna. Toto jsou slova Moniky Chocholoušové a Terezy Fuksové ze 2.VSC:

 

Vše začalo v pondělí 14.3. 2005 ve 13:45. Právě v tu dobu jsme měli sraz na Masarykově náměstí v Chrudimi, abychom po menším organizačním chaosu ve 14:40 vyrazili do Londýna. Jeli jsme celou noc přes Německo, Belgii a Francii.

Úterý 15.3.

Z Francie jsme se vlakem dostali Eurotunelem do Anglie. Do Londýna jsme měli přijet kolem 10:00, ale o hodinu nás zdržela pravá londýnská dopravní zácpa.

Autobus nás vysadil na Whitehall, po které jsme se dostali k Buckingham Palace. Kvůli návštěvě z Itálie jsme sice neviděli střídání stráží, ale za to se nám poštěstilo vidět královský průvod s koňmi, vojáky a kočáry s královnou a její návštěvou. Pokračovali jsme kolem Downing Street k Westminster Abbey a Houses of Parliament s nezapomenutelným Big Benem s pozadím London Eye. Podchodem Londýnského metra jsme se dostali opět na Whitehall a odtud na Trafalgar Square s památníkem admirála Nelsona, Národní galerií a tisícem dotěrných holubů. Nemohli jsme vynechat Piccadilly Circus s neonovými reklamami, Soho a čínskou čtvrť plnou restaurací s různými vůněmi. Došli jsme na Leicester Square, kde jsou samá kina a obtisky rukou slavných herců a hereček. Den jsme zakončili návštěvou Britského muzea s expozicemi ze starých dob Afriky, Ameriky a Indie. Celí vyčerpaní a unavení jsme nasedli do autobusu, který nás odvezl na „meeting point“, kde si nás rozebraly rodiny. Bydleli jsme po dvou až po čtyřech. Rodiny byly velice příjemné a co je zajímavější, dokonce jsme si s nimi rozuměli!!! Dostali jsme pravé anglické jídlo, umyli jsme se a hurá do pelíšku!

Středa 16.3.

Ráno byl sraz zase na meeting point. V autobuse jsme si povídali o rodinách , kde bydlíme.

Jako první nás čekala návštěva královského letního sídla Windsor Castle. V zámku jsme si kromě jiného prohlédli výstavy zbraní, obrazů, krásné komnaty a domek pro panenky. Odpoledne nás čekala návštěva Přírodopisného muzea, kde bylo opravdu všechno: zvířátka malá i velká, něco o sopkách a zemětřesení, lidech atd. Muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s - nejvíce lidí fotilo koho? No Brada Pitta! Ale bylo tam mnoho dalších zajímavých lidí-figurín: Tom Cruise, Julia Roberts, princezna Diana, královna Elizabeth, George Clooney, David Beckham… A na konec jsme navštívili Planetárium. Večer jsme se odebrali k hostitelským rodinám.

Čtvrtek 17.3.

Navštívili jsme Tower of London, kde jsme měli možnost obdivovat sbírku zbraní, pravé korunovační klenoty, mučírnu a další středověké vymoženosti. Prošli jsme se po Tower Bridge, uličkami a ulicemi jsme došli k divadlu Globe a odtud k St. Paul‘s Cathedral. Z věže katedrály se nám ukázal Londýn z ptačí perspektivy. Další zastávka byla v Covent Garden, kde jsme nakoupili drobnosti pro naše nejbližší. V 18:00 nástup do autobusu a „tradá“ domů.

Pátek 18.3.

Po veselé jízdě autobusem jsme ve 13.15 vystoupili v Chrudimi a spěchali domů.

 

Celý týden nám vycházel podle představ - slunce svítilo, památky stály, lidé se bavili. Zažili jsme mnoho krásných chvil a zážitků, které zde nejdou pořádně ani popsat. Navázali jsme nové kontakty a známosti. Na konec bychom chtěli poděkovat paní učitelce Kubelkové, která se nebála a s celou naší „bandou“ vyrazila do daleké ciziny a umožnila nám splnit si velký sen: spatřit záři a lesk Londýna a poznat ho na vlastní kůži!!!!!


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice