Mezinárodní výměnný pobyt s Belgií

Historicky první velký "English speaking" výměnný pobyt s belgickou školou Sancta Maria ve vlámském městečku Kasterlee proběhl od 21.10. do 28.10.2017. Díky kontaktnímu portálu e.twinning jsme si našli partnerskou střední školu a na jaře 2017 se rozjel kolotoč příprav - od hledání studentů po shánění nejvýhodnějšího způsobu dopravy. Tzv. matching - neboli párování - studentů dopadlo překvapivě výborně, jelikož se z našich i belgických studentů stali opravdoví parťáci a parťačky. Vzhledem k poloze Kasterlee na hranicích s Holandskem jsme se rozhodli pro dopravu letadlem nízkonákladovou společností Whizz Air z Brna do Eindhovenu, kde už na nás čekaly belgické rodiny a odvezly do Kasterlee na přivítání ve škole. Setkání bylo pro některé velmi spontánní (díky sociálním sítím) a pro ostatní opatrné, ale na konci pro všechny velmi dojemné a emotivní.

Program byl celý týden vskutku nabitý. Zažili jsme dýňový festival, včetně závodů ve vydlabaných obřích dýních na rybníku. Zjistili jsme, jak probíhá výuka v Belgii, jak se nechodí na obědy do školní jídelny, že většina dětí jezdí do školy na kole či dvojkole a že je výhodné umět anglicky. Vřele nás přijal i místní starosta, se kterým jsme probírali politiku u nás i v Belgii. Viděli jsme nejkrásnější nádraží v Evropě v Antverpách, včetně nesmírně zajímavého muzea Red Star Line o době, kdy Evropané opouštěli své domovy, aby začali znovu v Americe. Navštívili jsme Brusel s jedinečnou stavbou Atomium a při závěrečném rozlučkovém večírku jsme si zazpívali oblíbenou písničku v holandštině.

Poslední den si pro nás učitelé připravili návštěvu Zdravotnické školy, kde nám pan ředitel vyprávěl o různých mezinárodních projektech a speciálních oborech, které škola s 1500 studenty nabízí. Sobotní ranní odjezd byl hodně náročný, únava, zima, slzy, ale zvládli jsme to. Hostitelské rodiny se o nás báječně staraly a odvážíme si spoustu (hlavně sladkých) zážitků - vafle, čokoláda s chlebem,  pralinky, čokoládová pasta a zase vafle s čokoládou. Čokoládu jsme si samozřejmě přivezli i domů. Děkujeme i za krásné mikiny s logem, které navrhla jedna z belgických studentek.

Byl to výjimečný a nezapomenutelný týden, jsme obohaceni jak po stránce jazykové, tak kulturní a těšíme se, až oplatíme našim kamarádům pohostinnost a vřelé přijetí. Na viděnou v únoru 2018.


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice