Našli jsme si belgické přátele!

Výměnný týden očima studentky 2.PSA Karolíny Menšíkové: 

Náš Exchange Week začal v neděli 19. února na vlakovém nádraží, kde jsme si vyzvedli naše studentky z Belgie, které jsme u sebe měli celý týden ubytované. Oficiálně jsme je přivítali následující den ve škole a obdarovali dárkovými balíčky s tradičním pardubickým perníkem a brožurami o Pardubicích a Praze. Následně jsme studentkám ukázali učebny a vzali je na některé vyučovací hodiny, kde se aktivně zapojily. Naše škola se jim velmi líbila a všichni jsme byli velmi nadšeni a plní energie. Po škole jsme měli volno a každý jim vymýšlel program individuálně, jak chtěl – prohlídka města, výlet na Kuňku, bowling, návštěva restaurace s ochutnávkou tradiční české kuchyně, koncert v baru The Factory nebo návštěva místního klubu a spoustu dalších aktivit. 

V úterý dopoledne jsme absolvovali lekci nizozemštiny, které si pro nás připravily belgické studentky, a my je na oplátku naučili základní česká slovíčka a fráze. Společně jsme absolvovali i tělesnou výchovu, kde jsme hráli různé pohybové hry a střihli si i turnaj v kin-ballu. Po škole jsme si prošli centrum, Zelenou bránu a zastavili se na trdelník – tento mezi cizinci stále oblíbenější tradiční dezert měl velký úspěch. 

Ve středu nás čekal výlet na Dolní Moravu, kde jsme navštívili Stezku v oblacích a přešli nejdelší vysutý most na světě Sky Bridge. Na závěr jsme si užili adrenalinovou 3 kilometrovou jízdu na horské dráze, která je v naší republice nejdelší. Studentkám se tento výlet velmi líbil hlavně z toho důvodu, že Belgii tvoří především nížiny, proto si výhled na české horské hřebeny opravdu užily.  

Následoval čtvrtek a my dostali za úkol pracovat na projektu, který zahrnoval české a belgické legendy. Tahle belgicko-česká spolupráce byla zajímavá zkušenost, protože jsme všichni dostali možnost co nejvíce procvičit angličtinu. Hotové projekty budeme následně prezentovat v květnu v Belgii. Odpoledne jsme se opět vydali do centra, kde nás čekaly aktivity na poznávání města a kultury. Čtvrteční program obsahoval také odpolední slavnostní kvíz a ceremonii v Evropském spolkovém domě. 

Cestu do našeho krásného hlavního města jsme absolvovali v pátek, kde jsme jako první navštívili Národní divadlo, konkrétně představení první Máj – osobně to není úplně můj šálek kávy, ale zajímavé to určitě bylo a belgické studentky to zaujalo. Po představení nás čekala prohlídka města, kde jsme si prohlédli nejznámější pamětihodnosti a absolvovali vyhlídkovou plavbu Pražskými Benátkami.  

Náš týden bohužel velmi rychle utekl a skončil v sobotu 25. února ráno na pardubickém nádraží, kde jsme se se slzami v očích rozloučili se studentkami a jejich učiteli. Na začátku května se ale zase všichni shledáme v Belgii a budeme mít příležitost poznat nejen tuto zemi proslulou vynikající čokoládou, ale potkáme se i se studenty z Itálie a Palestiny, kteří se také účastní výměnného pobytu s belgickou školou. 

Výměnný týden mi přinesl velký posun v mluvení anglicky a motivaci se rozvíjet dál. Doporučuji tuto zkušenost všem studentům, protože nejen že si skvěle procvičíte angličtinu a rozmluvíte se, ale najdete nové přátele a také prožijete spoustu nových zážitků. Tímto bych chtěla poděkovat všem učitelům, kteří s námi tento týden zvládli a doufám, že si to užili stejně tak jako my. 


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice