Švýcarsko 2006

Od 18.4 do 22.4 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do Švýcarska. Návštívili jsme mnoho kulturních památek a měst např.: Bern, Luzern, Lausanne, Eigel, Ženeva, Grindenwald, Kostnice, Bodamské jezero, Ženevské jezero, Trümelbašské vodopády, Rýnské vodopády, Bönigen, Interlaken, Vaduz a také jsme projížděli nočním Mnichovem.

Rýnské vodopády

Vodopády na Rýně jsou zážitkem hlavně na začátku léta, kdy začíná tát sníh. Řeka, která je v tomto místě široká přes 140 m, padá z výšky 24 m. Je to největší podobný vodopád v Evropě. Krásný pohled na vodopád je z Laufenského hradu, který byl vystaven před 1000 lety na hraně zátočiny vytvořené na tomto místě řekou. Jungfraujoch je průsmyk nebo sedlo mezi horami Mönch a Jungfrau v Bernských Alpách na rozmezí mezi kantony Bern a Valais. Jungfraujoch je, přesněji řečeno, nejnižší místo horského hřebene mezi oběma horami ve výši 3471 m n. m. Nedaleko od tohoto místa se na trati Jungfraubahn v nadmořské výšce 3454 metrů nachází nejvýše položené horské železniční nádraží v Evropě. Jungfraujoch se v turistických příručkách často nazývá "Vrškem Evropy", neboli "Top of Europe".Přibližně 600 metrů východně od sedla se tyčí štít hory Sphinx vysoké 3571 metrů. Na vrchol hory, kde je malá vyhlídková plošina a vědecká stanice, vede výtah. Z plošiny lze vidět největší alpský ledovec Aletschgletscher.

Ženeva

O Ženevě se říká, že je nejmenším velkoměstem na světě. Její mezinárodní význam je ale obrovský - je hlavním městem diplomacie, sídlí zde instituce OSN, Červený kříž a konají se zde vrcholná jednání. Město je evropským finančním centrem, patří mezi symboly země a je místem s bohatou minulostí. Výletem do minulosti je procházka starým městem a prohlídka muzeí. Turisté si jistě prohlédnou katedrálu Sv. Petra, Muzeum umění a historie, Muzeum hodin anebo Muzeum historie vědy. V přístavu Ženevského jezera se naskytne pohled na slavný vodotrysk tryskající 140 m nad hladinu jezera.

Luzern

Město Luzern si jistě najde své místo v srdci každého návštěvníka. Jeho krajinu, památky a některá muzea nelze minout bez povšimnutí. Známý je zejména krytý dřevěný most pro pěší přes řeku Reuss, nejstarší v Evropě - Kapellbrucke. Najdete tu 112 maleb na dřevě doprovázených výkladem, které zobrazují historii města i země. Most byl znovu postaven po požáru v roce 1993. Symbolem Luzernu je i obří Lucernský lev vytesaný ve skále. Dalším lákadlem je lucernská renesanční městská radnice a katedrála ze 17.století.

Bonigen

Malá, útulná vesnice s 2200 obyvatel přímo u jezera Brienz, centrálni poloha s pěkným výhledem, 2 km od Interlaken.

Grindenwald

Známá, útulná, idylická rekreační obec s 4512 obyvatel, na úpatíhory Eiger, 20 km jiho-západně od Interlaken.Odsud jsme vyjeli zubatkou do výšky 2300m nad mořem na vrchol Jungfraujoch.

Trymellbašské vodopády

Jsou top nádherné vodopády tekoucí ve skále.Voda ztéká z horského ledovce.


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice