Wroclav & Norimberk

1 den, 2 adventní zájezdy, 2 různá a krásná města, 2 ZOO,

Wroclav/Vratislav

Toto kouzelné městečko leží na řece Odře v jihozápadním Polsku a v dřívějších dobách bylo hlavním městem Slezska.

Náplní dopoledního programu byla návštěva ZOO, ve které naši studenti měli možnost nahlédnout do tajuplného Afrikária. Vně se nacházela velká akvária, která představovala podvodní život ryb a jiných mořských živočichů, jako jsou například hroši, rypouši či nebezpeční krokodýli. Také venkovní prostory se všem moc líbily. Nejvíce obdivu se dostalo úchvatným dlouhokrkým žirafám.

Během odpoledních hodin žáci vyslechli pestré povídání o Vratislavi, které si pro ně připravil pan učitel Půlpán. Dozvěděli se nespočet informací o historii města, prohlédli si staré židovské čtvrti i české hospůdky, které ve městě zůstaly jako pozůstatek od dob vlády Karla IV. Během dob jeho panování byla tato část Polska součástí českých zemí.

Samotným vyvrcholením celého dne byly dechberoucí vánoční trhy. Konkrétně tyto trhy jsou považovány za vůbec nejhezčí v celém Polsku. Nalezli bychom je na Velkém náměstí v samotném historickém centru města. Žáci měli možnost nakoupit všelijaké vánoční dárky, ochutnat voňavé trdelníky či se pokochat různobarevnými svátečními výzdobami na obrovském vánočním stromu.

Všem zúčastněným moc děkujeme za pohodovou atmosféru a doufáme, že jste načerpali stejné množství vánoční atmosféry jako my!

Andrea Pauknerová, 4ZL


Nürnberg/Norimberk

Norimberk je historicky a kulturně významné město a abychom vše stihli vyrazili jsme již ve 4 ráno. Jako první se navštívila tamější ZOO a Delfinárium, kde jsme zhlédli jedinečné představení delfínů. Zoo byla  o hodně menší než nám ukazoval plánek ale i tak kouzelná jako např. tropický pavilón s podvodním akváriem.  Poté následovala cesta MHD a digitálně řízeným metrem do centra Norimberku, kde nás čekala krátká prohlídka s průvodkyní. Tu jsme začali u Ulice lidských práv, kde se v řadě tyčí 27 bílých betonových sloupů, 2 betonové podstavce a strom představující Německo. Na každém z pilířů je vygravírován citát 1 ze 30 článků Listiny základních lidských práv OSN z roku 1948.
Poté jsme vyšli na hrad, zahřáli se výstupem do kopce a získali  pěkný výhled na město. Na vánočních trzích jsme mohli vidět mnoho různých věcí. Mohli jsme se zahřát teplým kakaem nebo svařákem a hrníček si ponechat, ale také jsme ho mohli vrátit získat pět zálohu. Co jsme také mohli zaslechnout bylo piano umělce, který svým vystoupením zaujal kolemjdoucí. Na trzích však byla nejkrásnější nálada, která se vytvořila díky spoustě světýlek což bylo k večeru nádherně vidět.

Kristýna Čermáková, 4PSB


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice