Zlatá DofE expedice v Norsku

Ve dnech 27.5-5.6. proběhla první zlatá DofE expedice naší školy. Naše cesta za trolly začala v sobotu časně ráno na pražském letišti. Po menším zádrhelu při odbavování jsme úspěšně odletěly do norského Bergenu, města obklopeného sedmi horami a zahaleného do mlhy husté tak, že by se dala krájet. Odsud jsme po dvou dnech odjely do horského městečka Oddy, odkud startovala túra na Trollí jazyk (Trolltunga), cíl naší expedice. Cesta autobusem a trajektem utekla rychle díky nádherným výhledům. Samotná cesta na Trolltungu byla trnitá, ale hlavně sněhová! Nejdříve jsme zdolaly horské serpentýny, poté skály a kameny a posledních pár kilometrů k shelteru, kde jsme nocovaly jsme se brodily metrovým sněhem, což bylo náročné a vyčerpávající. Další den jsme dorazily do cíle na Trolltungu. Výhled byl tak překrásný, že jsme okamžitě zapomněly na všechny předchozí strasti. Vyfotily jsme se ve všech možných pozicích:) Další noc ve stanu jsme nabraly síly na cestu zpět, která však byla poměrně snadná oproti cestě nahoru.

Z Bergenu jsme přejely vlakem do Osla, hlavního města Norska. Ve vlaku bylo veselo, a tak nám těch 7 hodin uteklo jako voda zurčící ve fjordech kolem nás. V Oslu už nás čekal zasloužený relax. Paní učitelka Horníková se na den stala naším osobním průvodcem a provedla nás celým městem. Obdivovaly jsme operu, znázorňující potápějící se kru, Munchovo muzeum a jeho slavný výkřik a pobřeží Oslofjordu.

Celou expedici  jsme zakončily společnou večeří s našimi úžasnými paními učitelkami a zhodnotily jsme tento výjimečný týden.

Cesta domů se nám trochu zkomplikovala, když nám zrušili let a místo do Amsterdamu jsme letěly do Paříže, kde ovšem část výpravy musela zůstat, protože se nevešla do letadla:). Nicméně nakonec jsme všichni v pořádku dorazily domů a už teď můžeme říci, že je to jeden z nejlepších zážitků!

Tímto bychom chtěly poděkovat paním učitelkám Horníkové a Švandové, které neztrácely trpělivost při plánování a díky kterým se to celé mohlo uskutečnit! Za to, že jsme se s nimi celý týden smály (a snad někdy i ony s námi:) a že to s námi zvládly, i když to někdy nebylo úplně jednoduché!

Ještě jednou děkujeme a Trollům zdar!

Veronika Kopecká, Veronika Blažejová, Andrea Pauknerová a Denisa Šlégrová, 3.ZL.


Střední
zdravotnická
škola
Pardubice